Dlaczego warto jeść rękoma?

Dzień zakończymy  … taką indyjską ciekawostką, o której będziecie mogli sobie Państwo podumać przed snem.

Dawno już chcieliśmy o tym napisać.

Czy wiecie Państwo dlaczego w Indiach jedzą rękoma? Dlaczego my tez zachęcamy do tego? _DSC7011

Ayurveda, holistyczna medycyna i filozofia życia mówi, że jedząc palcami dodaje cię dodatkowy zmysł dotyku do aktu jedzenia. Czuje się temperaturę, fakturę, gęstość, zawartość. Koncówki palców sa niezwykle ważne. O tym to nasze słowiańskie prababunie wiedziały korzystając z wieczór by dziergać, szyć, hafttować bo nasze  naciskanie  opuszków naszych  palców działa terapeutycznie, relaksująco. Akupresura mówi to samo.

Wg Ayurvedy każdy człowiek składa się z 5 elementów w różnej unikatowej kombinacji pewnie słyszeliście już nie raz o Ogniu, Wodzie, Ziemii, Powietrzu i Przestrzeni. Pożywienie też. Dotykając palcami pożywienia dodatkowo je wzmacniamy.

Patrząc oczami ayurvedy widzi się ręce jako jeden z najcenniejszych organów, który nas karmi.

I jeszcze jest coś. Kiedy bierze się palcami jedzeniem, chwyta kęs czy kawałek palce naturalnie układają się w mudrę, która oznacza wdzięk i pokorę. Wobec pokarmu jaki i jak spożywamy. Piękne prawda?

A ręce zawsze można umyć, I przed i po. Czemu się odgradzać od tego co wkładamy w siebie, widelcem, metalową łyżką. Elegancja nie jest ukyta w widelcu.