Happy Ganesh Chaturti 🎁 Dzisiaj Święto Ganeshy

Tak to dzisiaj, to dzisiaj ten dzień kiedy w Indiach wszystko się kręci wokół Ganshy. Urodziny Ganesha czyli Ganesh Chaturthi. O co fajniejsze święto to będzie obchodzone przez kolejne 10 dni. Z tej okazji w Indiach mają mnostwo specjalnych potraw, słodkości. Mnóstwo rytuałów i czynności, specjalne puje. Na ten dzień w specjalnych miejscach, pracowniach, warsztatach tworzy się figurki Ganeshy, ślicznie zdobione, kolorowe, małe arcydzieła sztuki, małe i duże (bywają 10 metrowe!).
W dniu święta Ganesh zdobiona jest w girlandy kwiatów ustawiane są w każdy domu czy światyni, noszone są też na specjalnych nosidłach po ulicach miast i wiosek. Wszyscy przynoszą mu owoce, słodycze, mleko czy kadzidełka a w tle zawsze słychać śpiew specjalnych mantr, stotr, bhadzanów poświęconych Shri Ganesha To jest też ten moment kiedy przynosi się do stóp Ganshy swoje smutki, problemy, nieszczęścia, które szepcze się mu do ucha.
Mówi się, że Ganesha zabiera te smuteczki ze sobą i uwalnia od nich tego kto je przyniósł w zamian dając siłę i moc do nowych doświadczeń i osiagnięć. A co do jedzenie: Ganeshy przynosi się zwykle specjalne smakołyki, te wybitnie przez niego lubiane. Jest ich 16 ale szczególnie ukochaną słodkością jest małe okrągłe kuleczki zawane Laddu. Jak popatrzycie na Ganeshę to prawie zawsze ladoo będzie trzymał w dłoni lub w specjalnym naczynku.
Ulubionym kolorem Ganeshy jest kolor czerwony więc czerwone kwiaty.

Imiona Ganesha:

Gajamukha (twarz słonia) Wakratunda (zakrzywiony pień) Lambodara (wystający brzuch) Kharva (krótkie nogi, budowa karłowata) Vikata (dziwny nietypowy wygląd) Shurpakarnaka (uszy przypominające wachlarz) Hrasvanetra (małe oczy) Lambanasika (długi pień) Shyamadanta (czarne kły) Dhumravarna (popielaty kolor ciała) Digambara, Vyaghracharma (brak ubrania, skóra tygrysa jako ubranie) Khalwata (łysa głowa) Charvana-lalasa (uwielbiająca jeść) Gudha-gulpha (ukryte kostki) Kamandalu-dhara (posiadający dzban na wodę) Akhu-ketana (mysz na banerze lub jako vahana)

Happy Ganesh Chaturthi dla Wszystkich !

Ganeśćaturthi (hindi गणेशचतुर्थी, trl. ganeśacaturthīang. Ganesh Chaturthi) – święto hinduistycznego boga o imieniu Ganeśa. Popularne jest zwłaszcza na obszarze dawnego Imperium Marathów w Indiach. Najbardziej znane są widowiskowe festiwale w Bombaju i Goa. Święto to związane jest z narodzinami boga z głową słonia Ganeśa, syna Śiwy i bogini Parwati.