Dzisiaj 24.10.2023 w Indiach święto 🏹 Dussehra – zwycięstwo dobra nad złem. Happy Dussehra Wszystkim 🏹

Dzisiaj w Indiach, na koniec 9 dniowego święta Navratri jak wisienka na torcie jeszcze jedno święto. Dussehra. Ważne, bo święto celebrujące zwyciestwo światła na ciemnością, dobra na złem, wiedzę nad .. ciemnotą, pokoju w każdym wymiarze. Mitologicznie święto to nawiązuje do zwycięstwa boga Ramy na dmeonem Rawaną, dziesięciogłowym demonem. Dussehra stanowi kulminację święta Navaratri – dziewięciu nocy poświęconych bogini Durdze ale w wielu miejscach poświęcone jest wyłącznie Ramie i jego zwycięskiej walce nad demonicznym władzą Lanki Rawaną. Za tym wszysystkim stoi legenda i oczywiście historia walki … o kobietę. Symbolicznie chodzi jednak o odwieczne starcie się ciemnej i jasnej strony mocy z mocnym akcentem na zwycięstwo tej drugiej. Takie jest święto Dussehra.
Obchodzi się praktycznie w całych Indiach (od Kashimiru przez Gujarat, Maharashtre po Keralę, od Bengalu do Tamail Nadu), świętuje się też na Sri Lance i Bangladeshu . W różnych częsciach Indii i innych krajach świętuje się troszkę inaczej, nawet nazywając do święto inaczej. Jednak zawsze jest to święto ruchome , wyznaczane według kalendarza księżycowego i przypada na dziesiąty dzień jasnej połowy miesiąca Aświn (Ashvin) !! 😉 Uwaga, to dzisiaj właśnie.
I dzisiaj w zależności od miejsca świętowanie będzie trochę inne ale wspólne będzie pójście do świątyń, składanie kwiatów oraz podarunków z pozywienia. W domach zapalą się lampeczki olejowe przy ołtarzykach. Na placach i miejsca ogólnie dostępnych bedą jarmarki, festyny i liczne procesje. A najpewniej pojawi się wielka kukła boga Rawany, charakterstyczna bo z 10 twarzamy i okrutnym grymasem na twarzy, która zostanie spalona późnym wieczorem w wielkim ognisku. Symbolicznie będzie to oczywszczenie świata z wszelkiego zła. Symbolicznie stare odejdzie by zrobić miejsce obfitości i wszelkiej pomyślności. W Indiach wierzą, że to fantastyczny czas na podjęcie nowych przedsięwzięć, rozpoczęcie nowych projektów, biznesów. W każdym razie naprawdę warto coś nowego zacząć.
Na okazję tego święto przygotowuje się specjalne i wyjątkowe słodkości i potrawy. Same niebiańskie smaki.

Happy Dussehra Kochani.

Niech Wam zamknie się zly czas a otworzą całkowiecie nowe perspektywy dobrych czasów. Niech ludzkość dostanie kolejną szansę na nowe, lepsze życie!