Święta bazylia pochodzi z Indii, gdzie jest bardzo ceniona ze względu na swoje lecznicze właściwości, dzięki którym w medycynie ajurwedycznej zyskała miano eliksiru życia. Zwana z Sanskrytu tulsi lub tulusi, bazylia ta zajmuje też ważne miejsce w lokalnej religii, głównie wśród wyznawców bóstw Lakszmi i Wisznu. Według hinduskiej mitologii tulsi była wyjątkowo uwielbiana przez boga Wisznu, inne mity przedstawiają ją jako inkarnację księżniczki, która zakochawszy się w Krisznie ściągnęła na siebie klątwę jego małżonki, Radhy. Tulsi przez wielu Hindusów uznawana jest za najbardziej świętą, obok lotosu, roślinę w Indiach.
Tulsi kultywuje się w większości indyjskich domów, jako że jedną z właściwości tej rośliny ma być zapewnienie boskiej opieki domostwu. Bazylię tę sadzi się z reguły w specialnych donicach ozdobionych z czterech stron boskimi symbolami i małą alkową w której pali się gliniana, oliwna lampka.
W Indiach świętej bazylii używa się tradycyjnie przy przeziębieniach i grypach wierząc, że jej aromatyczne właściwości oczyszczają drogi oddechowe z toksyn. Tulsi zażywana w postaci naparu czy nalewki lub stosowana pod postacią maści, skutecznie usuwa zalegającą w płucach i przegrodach nosowych flegmę. Również napar ze świeżych lub suszonych liści tulsi dodany do kąpieli przyspieszy leczenie grypy, przeziębienia i niektórych chorób płuc.
Święta bazylia to zioło mające zastosowanie także w przypadku ostrych i przewlekłych problemów układu trawiennego. Ułatwia przyswajanie substancji odżywczych i redukuje stres wywołujący wrzody żołądka, zwalcza zgagę, gazy i wzdęcia. Zaleca się stosowanie tulsi przy zażywaniu leków podrażniających błonę śluzową żołądka – indyjska bazylia stymuluje jej produkcję i przyspiesza jej odbudowę.
Liczne badania naukowe prowadzone nad tą indyjską odmianą bazylii potwierdziły, że ma ona również właściwości antyoksydacyjne, obniża poziom kortyzolu i wpływa na neurchemię mózgu w sposób podobny do odziaływania antydepresantów. Regularne zażywanie naparu z tulsi wzmacnia tkankę nerwową, łagodzi napięcia na tle nerwowym, poprawia pamięć i zdolność koncentracji