Diwali 2016 – Święto Światła w Indiach

Nie wiem czy wiecie ale od wczoraj w Indiach obchodzi się jedno z najważniejszych jak nie najważniejsze święto. Diwali!
Diwali 2016! Święto Światła!
Cudowne święto, przy którym całe Indie i nie tylko rozświetlają się miliardami światełek. Domy i ulice wypełniają się zapachami, łakociami i przysmakami o jakie trudno o innym czasie. IMG_6216
Diwali trwa 5 dni. Obchodzi się je nie tylko w Indiach ale też na Sri Lance i w Nepalu, w Birmie i na Mauritiusie, w całej Malezji, Singapurze i na Fiji. No i .. w Gujanie, Trinidadzie i Tobago 🙂
No i w @Tulsi 😉

Oto zaczynamy wypełniać naszą Tulsi światełkami. Będzie ich coraz więcej i więcej….

Na początek : skąd się wzięła nazwa tego indyjskiego święta DIWALI lub czasami Deepavali?
A stąd że Diwali oznacza „rząd lampek” w wolnym tłumaczeniu.
U nas oczywiście już zapomnieliśmy jak się używa lampek oliwnych, używamy świeczek i żaróweczek ale .. w Indiach nadal co wieczór panie domu zapalają setki małych kaganków i ustawiają je na ogrodzeniach, balustradach, w ogrodach i wszędzie tam gdzie mogą rozświetlić kawałek przestrzeni.
Nie musimy mówić jak cudnie to wygląda…

Lampki, rząd palących się oliwnych lampek symbolizuje zwycięstwo dobra na złem, prawdy nad kłamstwem,  światła nad ciemnością. Lampki pozostawia się świecące przez cała noc i to po tym,  jak dom zostanie porządnie wysprzątany, uporządkowany  i przygotowany na przyjście Bogini Lakshmi (bogini obfitości i  dobrobytu).  Późnym wieczorem przestrzeń wypełnia się wybuchami fajerwerków i kapiszonów a to po to by wypłoszyć wszelkie zło jak najdalej. Oczywiście ta część świętowania jest ubóstwiana przez Indusów bardzo i tych młodych i tych starszych.  W Indiach muzyka, klaksony i właśnie fajerwerki (im głośniejsze tym fajniejsze) są miłością Indusów. Zwierzakom i samym Indusom wyraźnie to nie przeszkadza. Turyści muszą się otrząsnąć z szoku poznawczego. Inny świat.  Za to te światełka, lampeczki, kolorowe ozdoby są cudowne i wszędzie obecne w  tym czasie.

W święto Diwali obowiązkowo ale pewnie i z przyjemnością wszyscy zakładają nowe ubrania, odwiedzają się, zapraszają i goszczą wzajemnie. Każdy z każdym, z rodziną, z przyjaciółmi, sąsiadami i znajomymi, wszyscy dzielą się słodyczami i specjalnie przygotowanymi na czas Diwali przekąskami.

Diwali obchodzi się  na pamiątkę zwycięstwa boga Ramy nad demonem Rawaną. W opowieści mitologicznej, ludzie uszczęśliwieni tym ostatecznym rozgromieniem zła oświetlali drogę bogu Ramie kiedy powracał w triumfalnym marszu z Sitą, Lakszmaną i Hanumanem ze Sri Lanki do Ajodhji.

cdn.