💦 Mandala – warsztat zdobienia metodą kropkowania 💦🖌️niedziela 16.06.2024 godz 16:00 prowadzi Monika Kowalik

Serdeczenie zapraszamy na warsztaty zdobienia metodą kropkowania – „MOJA MANDALA”

16.06.2024 niedziela godz 16:00
Warsztat potrwa ok. 2,5 godziny.

Prowadzić będzie Pani Monika Kowalik, prawdziwa pasjonatka sztuki kropkowania tworząc tzw DOT MANDALE.

Dlaczego mandale?

W tworzeniu mandali jest coś magicznego. Bo niby dlaczego „zwykły” obrazek na planie koła miałby mieć taką moc? Może dlatego, że koło to podstawowa struktura wszechświata. Że związane jest z harmonią, doskonałością, jednością. Samo słowo „mandala” pochodzi z sanskrytu i znaczy tyle co „święty krąg”. Ale też „centrum życia”, „cały świat”.

Przyjmuje się, że mandala wywodzi się z Indii, ale jej ślady odnajdziemy prawdopodobnie we wszystkich kulturach. O takich kształtach mówi się, że są archetypowe, że odzwierciedlają porządek natury. Można je odnaleźć już w rysunkach z czasów prehistorycznych w różnych częściach świata. Pojawiały się na skałach, w jaskiniach, potem w świątyniach – choćby na posadzkach (w średniowiecznych kościołach nierzadko przyjmowały postać labiryntu). Często stanowiły podstawę planów architektonicznych dla miejsc kultu: stup, meczetów, bazylik. Nie wspominając o kamiennych kręgach czy Stonehenge.

O zaletach tworzenia mandali można by długo pisać. W natłoku zdarzeń tak rzadko spotykamy się ze sobą, dajemy sobie przestrzeń na wyrażenie tego, co najważniejsze. Tutaj świadomie ją kreślimy.

Zapraszamy to, co jest, by ujawniło nam całą prawdę o sobie. Wyciszamy umysł, wsłuchujemy się w siebie. Pozwalamy, by coś się porządkowało. Odreagowujemy stresy, relaksujemy się. Uzyskujemy cenne wglądy. Pojawia się uczucie większego połączenia, spójności, harmonii, więcej energii życiowej. Przy okazji rozwijamy kreatywność, koncentrację, uważność. Pozwalamy sobie na bycie w „tu i teraz”, na przepływ. Budzą się zmysły. No i radość! Ta pierwotna, dziecięca. Bo któż z nas nie lubił w dzieciństwie bazgrać, mazać, gryzmolić, nie zastanawiając się, co powiedzą na to inni?

 

Zatem kto się skusi na pokonanie pierwszych kroków w tej wspaniałej sztuce tworzenia i malowania mandali?

 

Na około 2,5 godzinnych warsztatach dowiecie się jak przygotować powierzchnie i farby akrylowe do malowania mandali, jakich używać narzędzi oraz stworzycie pierwsze niewielkie prace.

Skupimy się na stronie technicznej tworzenia tych wspaniałych, magicznych  i symbolicznych dzieł, zostawiając stronę duchową – znaczenie kształtów i kolorów w tej tradycyjnej hinduskiej sztuce na ewentualne następne spotkania.

Na warsztaty nie musicie nic przynosić poza dobrym nastrojem i chęcią spróbowania czegoś nowego – każdy z uczestników wyjdzie z naszego spotkania z zestawem podstawowych narzędzi, arkuszem do ćwiczeń, pierwszą namalowaną własnoręcznie mandalą, ale przede wszystkim z  chęcią rozwijania swojej kreatywności.

 

 

Organizator warsztatów : Tulsi Indyjska Restauracja oraz Tulsi Przestrzeń Kultury Indyjskiej

Cena warsztatów:      149 zł /osoby (wymagana zaliczka 49 zł do 13.06.2024)

Kiedy: niedziela 16.06.2024 godz. 16:00

Gdzie: Sala warsztatowa Tulsi, Pasaż Stokłosy 11, stacja Metra Ursynów

Zapisy i rezerwacje : Tulsi, Pasaż Stokłosy 11
Tel: 511 195 000  lub na miejscu 

 

O prowadzącej:

Monika Kowalik – z zawodu – inżynier, z zainteresowań – podróżniczka odkrywająca czasem nieoczywiste zakątki świata, ich kultury i smaki; odwiedziła 60 państw, i ciągle planuje kolejne podróże, z pasji – artystyczna dusza, eksploruje abstrakcyjne przestrzenie malarstwa różnymi technikami (np. acrylic pouring) oraz kropkowania (tworząc tzw. dot mandala). Bawi się kolorystyką i strukturą, czerpiąc z tradycyjnych form i symboliki kultur świata. Tworzy unikalną „mandalową” biżuterię oraz elementy wystroju wnętrz.