Ghee – skarb cenny jak prawdziwa oliwa z włoskich oliwek

gheeGhee to klarowane masło, czysty tłuszcz.

Nadaje potrawom wyraźny maślany posmak.  A ponieważ nie zawiera białka i innych substancji obecnych w mleku, nie przypala się, nawet podgrzewane do bardzo wysokich temperatur.

Zamiast ghee można użyć masła lub bezsmakowego oleju albo pół na pół ghee i łagodnej oliwy z oliwek. Mieszanka ta łączy w sobie zarówno bogaty smak ghee jak i walory zdrowotne oliwy z oliwek.

W Indiach masło ghee jest traktowane jak oliwa we Włoszech. Baza i niezastąpiona podstawa każdego przepisu. Na bazie ghee robione są zarówno słone jak i słodkie potrawy. Używa się go do chleba jak i do soczewicy. Ghee to tej podstawowy składnik indyjskich ciast.

Czy uwierzycie, że pierwsze wzmianki u życiu masła ghee w kuchni indyjskiej pochodzą sprzed 8 tyś lat przed naszą erą. Dziesięć tysięcy lat temu.

Masło ghee można zrobić z mleka krowiego, bawolego, owczego lub koziego. Ale to ghee zrobione z bawolego mleka jest najbardziej popularne w Indiach.

Jak zrobić ghee w polskich warunkach?

Do garnka o grubym dnie wkładamy  masło pokrojone na mniejsze kawałki.

Roztapiamy je podgrzewając na wolnym ogniu.

Uwaga! Nie mieszamy aż do momentu, gdy na powierzchni zbierze się kazeina czyli biała piana. Pod spodem powinien być piękny bursztynowy przezroczysty płyn. Czyli ghee.

Przelewamy przez gazę powstały płyn, oddzielając szumowiny , do słoiczka i już. Mamy ghee.